Reklama

Każdego dnia otacza nas ogrom przedmiotów, które uważamy za stały element rzeczywistości. Brudne naczynia wkładamy do zmywarki, podczas podróży do pracy w deszczowy dzień, widoczność zapewniają nam wycieraczki samochodowe, kosz na śmieci otwieramy za pomocą specjalnego nożnego pedała, a zakupy czy kanapki często wkładamy do papierowych toreb. Czy wiedziałeś, że te wszystkie rozwiązania zawdzięczamy niezwykłym kobietom?

Potrzeba matką wynalazku

Dziś jest niemal w każdym domu, chociaż jeszcze do niedawna była sprzętem, o którym marzyła niejedna gospodyni. Wśród nielubianych obowiązków domowych wielu z nas z pewnością wskaże zmywanie naczyń. Podobnie uważała amerykanka Josephine Cochrane, która w 1886 roku wynalazła pierwszą zmywarkę. Co ciekawe, potrzeba stworzenia maszyny nie powstała z niechęci do szorowania garnków po obiedzie.

Reklama

W wieku 19 lat wyszła za mąż za Williama Cochrane’a, który trudnił się bezowocnym poszukiwaniem złota. Pani domu z chęcią organizowała przyjęcia, na które zapraszała liczne grono znajomych, co wiązało się oczywiście z poczęstunkiem serwowanym na porcelanowej zastawie. Niestety służba nie radziła sobie z myciem delikatnych naczyń, przez co często potłuczone lądowały w koszu. Rozwiązaniem tego problemu miała stać się maszyna przypominająca dzisiejsze zmywarki. Tak jak współczesne urządzenie, również posiadała przegródki na talerze oraz kubki, wtłaczano do niej wodę z mydłem. Początkowo posiadała napęd ręczny, aby z biegiem czasu zastąpić go silnikiem parowym. Urządzenie znalazło uznanie wśród właścicieli hoteli i restauracji, którzy zaczęli ją chętnie wykorzystywać w swoich działalnościach.

W opatentowaniu pomysłu Cochrane pomógł jej mechanik George Butters, który pracował w jej gospodarstwie. Sprzedaż zmywarki pozwoliła wynalazczyni poradzić sobie z kiepską sytuacją finansową. Po śmierci męża pomogła jej spłacić pozostawione przez małżonka długi. W 1893 roku maszyna Cochrane została wystawiona podczas Wystawy Światowej w Chicago. W późniejszych latach wynalazczyni otworzyła własną fabrykę. Po jej śmierci firmę wykupiło przedsiębiorstwo Hobart, późniejsze KitchenAid, które obecnie znamy pod nazwą Whirlpool Corporation.

Dostrzegła problem

W 1902 roku pewna amerykańska dama pochodząca z Alabamy wybrała się na wycieczkę do Nowego Jorku. Była nią Mary Andreson, której zawdzięczamy wynalezienie wycieraczek samochodowych. Wynalazczyni spostrzegła, jaką trudność sprawia kierowcom poruszanie się po ulicach miasta w brzydką pogodę, kiedy widok przez przednią szybę zasłaniają strugi deszczu lub padający śnieg. Aby zobaczyć cokolwiek, prowadzący auto musiał wystawiać głowę poza samochód lub co jakiś czas przystawać i wycierać szybę. Nowojorskie samochody stały się inspiracją do stworzenia wycieraczek. Urządzenie zrobione było z wrzecion przymocowanych do wnętrza pojazdu, wyposażono je w gumę ściągającą wodę. Początkowo oczywiście obsługiwane było ręcznie, poprzez pociąganie specjalnego uchwytu. Patent na swój wynalazek Anderson otrzymała w 1903 roku.

Papierowe torby - proste i genialne

Niektóre produkty codziennego użytku wydają się czymś tak oczywistym, że aż trudno wyobrazić sobie, że ktoś kiedyś musiał je wymyślić. Właśnie tak jest z torbą papierową, którą zawdzięczamy Amerykance Margaret Knight. Wynalazczyni zmechanizowała produkcję papierowych torebek, opatentowała swój pomysł w 1871 roku. Nie był to jedyny sukces Knight.

Od dzieciństwa wyróżniała się ścisłym umysłem, pierwszy wynalazek skonstruowała, gdy miała zaledwie 12 lat. Młodziutka Margaret pracowała wówczas w przędzalni. Podczas jednego z dni w pracy, jeden z pracowników został dotkliwie zraniony przez uszkodzone czółenko krosna. Wymyśliła więc blokadę, która awaryjnie je zatrzymywała. Knight zyskała przydomek "żeńskiego Edisona", łącznie opatentowała aż 26 swoich pomysłów, otworzyła także własną firmę, Eastern Paper Bag Company.

Kevalr, kamizelka kuloodporna

Kolejny wynalazek nie należy do produktów codziennego użytku, niemniej odegrał gigantyczną rolę w dbaniu o bezpieczeństwa służb mundurowych, policji i nie tylko. W tej historii pojawia się polski akcent, czyli amerykańska chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek. Co prawda, nie odpowiadała ona bezpośrednio za projekt kamizelki kuloodpornej. Jednak to właśnie jej pracy zawdzięczamy wynalezienie w laboratoriach DuPont w 1965 roku, kevlaru - polimeru z grupy poliamidów, z którego produkuje się materiał tworzący wyjątkowo mocne włókna syntetyczne, wytrzymałością przewyższające nawet stal. Warto wspomnieć również o tym, że z kevlaru produkowane są kaski i sprzęt turystyczny, liny mostów wiszących, czy elementy klocków hamulcowych. Co ciekawe, naukowczyni początkowo marzyła o karierze medycznej. Jednak jej wynalazek również przyczynił się do uratowania ogromnej ilości istnień.

Kompilator

Świat komputerów zdominowany jest przez mężczyzn, każdy zna takie nazwiska jak Bill Gates lub Steve Jobs. Mało kto słyszał o amerykańskiej informatyczce, Grace Hopper, która miała znaczący wpływ na rozwój tak istotnej w dzisiejszych czasach dziedziny wiedzy. Przez lata służyła w United States Navy, doczekawszy się stopnia admirała. W 1943 roku wstąpiła do korpusu rezerwy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła także współpracę z Biurem Projektu Wyliczeń Nawigacyjnych przy Uniwersytecie Harvarda. Zajmowała się pracą nad komputerem IBM Harvard Mark I, czyli największym kalkulatorze elektromechanicznym, który był prekursorem dzisiejszych komputerów. Za jedno z jej największych osiągnięć uważa się stworzenie kompilatora, urządzenia tłumaczącego polecenia napisane w języku angielskim na kod komputerowy. Stworzyła także jeden z pierwszych języków programowania COBOL (Common Business-Oriented Language).

Piła tarczowa

Przecinanie drewna za pomocą starodawnej dwuręcznej piły, kojarzymy obecnie jedynie z filmów. Jednak bez trudu możemy wyobrazić sobie, że jest to praca ciężka i mozolna. Do podobnych wniosków doszła w 1810 roku Tabitha Babbitt. Amerykańska tkaczka z Massachusetts obserwowała swoich braci przy pracy w tartaku. Mężczyźni, trzymając narzędzie za przeciwległe końce, synchronicznymi ruchami przecinali kawałki drewna. Zauważyła, że piła tnie drewno tylko podczas ruchu do przodu, siła wkładana w jej powrót jest całkowicie niewykorzystywana. Pomysł Babbitt polegał na stworzeniu piły wyposażonej w okrągłe ostrze. Niestety nigdy nie opatentowała swojego wynalazku, zabraniały jej tego zasady szejkersów, sekty religijnej, do której należała.

A co jeśli się pomylisz?

Każdy z nas podczas swojej edukacyjnej ścieżki, z pewnością chociaż raz spotkał nauczyciela, który za najwyższą z uczniowskich cnót uważał prowadzenie estetycznego zeszytu. Oczywiście mylić się, jest rzeczą ludzką. Dlatego, gdy na kartce pojawił się błąd, nie pozostawało nic innego, jak sięgnąć po korektor. Mało kto wie, że ten sprytny wynalazek zawdzięczamy kobiecie, a dokładnie amerykańskiej sekretarce Bette Nesmith Graham. Na co dzień podczas pracy pisała na elektrycznej maszynie do pisania. Niestety, pomyłek w tekście nie dało się wymazać za pomocą gumki, dlatego postanowiła samodzielnie znaleźć rozwiązanie tego problemu. Domowymi metodami stworzyła mieszankę, która pozwalała zakryć pomyłkę. Swój produkt nazwała "Mistake Out", a w 1956 roku założyła własną firmę Mistake Out Company. Jednocześnie została zwolniona z dotychczasowej posady, ponieważ zaniedbywała swoje obowiązku. Był to jednak moment, w którym mogła całkowicie poświęcić się własnemu projektowi, cały czas udoskonalając produkt. W 1958 roku ostateczna wersja korektora "Płynnego papieru" ("Liquid Paper") doczekała się przyznania patentu. 

Biustonosz

Trudno o bardziej kobiecy element garderoby niż stanik, nic więc dziwnego, że zawdzięczamy go właśnie wynalazczyni. Obecnie kobiety coraz częściej decydują się na całkowitą rezygnację z biustonosza lub wybierają wygodne opcje - te sportowe i bezszwowe. Jednak przez lata wymogiem wśród eleganckich dam, było noszenie odzieży modelującej sylwetkę. Na początku były to oczywiście gorsety. Pierwsze z nich pojawiły się już w XIV wieku, aby stać się stałą częścią kobiecego ubioru, aż do czasów I wojny światowej. Gorsety były niewygodne, ograniczały ruchy, a nawet prowadziły do problemów zdrowotnych. Punktem zwrotnym w modowej historii bieliźniarskiej było opatentowanie stanika w 1914 roku. Tu kolejny raz pojawia się pomysłowa Amerykanka. Mary Phelps Jacob, stworzyła miękki biustonosz z okrągłymi miseczkami, który miał bardzo podobną formę do tych, noszonych w 2024 roku. Jego rewolucyjna forma polegała na stworzeniu jego kształtu tak, aby rozdzielał piersi i rozkładał ciężar podtrzymywanego biustu, na każde z ramion. Możliwe, że staniki Jacob nie stałyby się tak popularne, gdyby nie I wojna światowa. Amerykański rząd wydał apel o zmniejszenie zakupu gorsetów, w celu zaoszczędzenia metalu, z którego produkowano stelaż i fiszbiny.

Monopoly

Wielbiciele gier planszowych na pewno nie raz, czy dwa spędzili wieczór na partyjce Monopoly. Wciągająca zabawa pozwala na wcielenie się w inwestora rynku nieruchomości, podczas rozrywki gracze między innymi kupują i sprzedają domy oraz hotele. Dzisiejsza gra to tak naprawdę wariacja na temat "The Landlord's Game", wymyślonej w 1903 roku przez Elizabeth Magie - amerykańską wynalazczynię, stenotypistkę i poetkę. Zasady gry stworzone były w oparciu o teorie polityczne Henry'ego George'a - zwyciężali gracze, którzy gromadzili kapitał, jednocześnie prowadząc do bankructwa przeciwników. Planszówka została opatentowana w 1904 roku. W 1932 firma Parker Brothers odkupiła patent za marne 500 dolarów, przekształcając grę w znane po dziś dzień "Monopoly". 

Masz go w domu

O niektórych wynalazkach ułatwiających nam codzienne życie przypominamy sobie, dopiero kiedy ich nam zabraknie. Właśnie tak jest z koszem na śmieci, kiedy w publicznej toalecie zamiast tego z pedałem nożnym, znajdziemy ten ze zwykłą pokrywką, którą trzeba podnieść. Kosz z klapą podnoszoną bez użycia rąk zawdzięczamy Lillian Moller Gilbreth, która była jedną z pierwszych kobiet inżynierów. Ten prosty mechanizm w znacznej mierze przyczynił się do poprawy ogólnych standardów higieny.