1. Horror na imprezie Halloween

Reklama

Seul, Korea Południowa - 29.10

Tylko 137 policjantów pilnowało liczącego nawet 100 tys. tłumu imprezowiczów, którzy przybyli do dzielnicy Itaewon w Seulu na imprezę z okazji Halloween. Wielu z nich, zgodnie z tradycją  nosiło różne kostiumy.

Reklama

Plotka o obecności koreańskiej gwiazdy sceny muzycznej w jednym z barów wywołała ogromne zainteresowanie, setki osób chciały przedostać się do wskazanej lokalizacji - to powielana przez media informacja, choć służby koreańskie nie wyjaśniły jeszcze przyczyn tragedii.

Wiadomo tylko tyle, że nagle sytuacja wymknęła się spod kontroli, setki osób zaczęły napierać na siebie i się przepychać. 156 młodych osób straciło życie, a 173 w różnym stanie trafiły do szpitali.

Dramat wywołał w Korei dyskusję o bezpieczeństwie publicznym i organizacji imprez masowych.

Park Sangin, profesor na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, ocenił, że podstawowym problemem Koreańczyków jest skupienie się na karaniu winnych, a nie wyciąganie wniosków z tragedii. Zwrócił uwagę, że kraj boryka się z incydentami w sferze bezpieczeństwa publicznego, ale nie są one podstawą do zmian regulacji prawnych.

- W kraju, który doświadczył wielu incydentów związanych z bezpieczeństwem, powinny istnieć różne badania i środki zaradcze, aby zapobiec im w przyszłości, ale za to odpowiadają urzędnicy państwowi i politycy. Oni tego nie zrobili - wyjaśniał profesor, dodając, że ostatnia tragedia powinna to zmienić. - Musimy wywrzeć silną presję na polityków - dodał.

* Itaewon - centralna dzielnica Seulu. Popularne, nie tylko wśród młodzieży, miejsce nocnego życia z licznymi klubami, barami i restauracjami. Symbolem dzielnicy są też, co ma tu znaczenie, wąskie handlowe uliczki.

2. Dzień umarłych - Día de los Muertos

Mexico City, Meksyk - 2.11

Nieco podkolorowaną, acz co do zamysłu zgodną z prawdą ilustrację święta Día de los Muertos przedstawiła w filmie "Coco" wytwórnia Disneya.

Día de los Muertos przypada na dzień 2 listopada, chodź obchody zaczynają się już 1 listopada, co zbiega się czasowo z katolickimi Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, dodatkowo łączy przedchrześcijańskie tradycje pogańskie i folklorystyczne, co daje świętu wymiar niebywale barwny.

Meksykanie oddają swoim zmarłym hołd odmiennie niż znany w Polsce, bo - radośnie. Groby zmarłych są sprzątane i dekorowane kwiatami oraz świecami. Dodatkowo na mogiłach pojawiają się pokarmy, napoje i malowane czaszki, co ma związek z silną wiarą w życie pozagrobowe i obcowanie zmarłych w świecie żywych.

Symbolem jest właśnie czaszka lub kompletny kościotrup w ubraniu, z kolorowymi i wzorzystymi malunkami na czaszkach. Dekoracje takie pojawiają się też przy domach, w ogrodach i na ulicach miast. Wszechobecne są też popularne w Meksyku aksamitki. Małe kwiatki o intensywnej pomarańczowej barwie lub płatki tychże są rozsypane w wielu miejscach - za ich pomocą dusze odnajdują drogę do rodzinnego domu.

Tradycją jest też rodzinna kolacja w formie biesiady na cześć zmarłych z rodzin. Większość ma we własnym domu ołtarzyk, ze zdjęciami zmarłych przodków.

* Día de los Muertos - swoim pozytywnym wydźwiękiem odbiega od tradycji święta zmarłych w krajach Zachodu, gdzie jest ono czasem żałoby i zadumy.

3. Mariah Carey otwiera sezon bożonarodzeniowy

Waszyngton, Stany Zjednoczone - 31.10

Mariah Carey, autorka jednego z największych świątecznych przebojów "All I Want For Christmas is You", jednoznacznie kojarzonego z okresem świąt Bożego Narodzenia, opublikowała film zatytułowany "It’s Time".

Carey przebrana za wiedźmę,  w mrocznym klimacie Halloween jedzie na rowerze przez ciemny las, po czym ekran zakrywają kartki kalendarza zmieniające się z 31.10 na 1.11, a Carey, jadąc tym razem na reniferze, śpiewa refren swego świątecznego przeboju.

Wideo stało się internetowym wiralem, rozpowszechnianym przez tysiące użytkowników.

Amerykańskie Boże Narodzenie ma wymiar bardziej komercyjny niż znaczenie religijne, a tradycja anglosaska, do której należy USA, w dedykowanych Bożemu Narodzeniu utworach skupia się na opisie atmosfery świąt i poczuciu wspólnoty, bliskości i radości. Inaczej niż europejskie, które opisują narodziny Jezusa, jak polskie kolędy.

* All I Want for Christmas Is You - singiel Mariah Carey wydany 28 października 1994 przez Columbia Records, jeden z najbardziej znanych utworów wokalistki i obok "Last Christmas" zespołu Wham!, topowy singiel okresu okołoświątecznego.

4. Zmiana warty w Brazylii

Brasilia, Brazylia - 2.11

Jair Bolsonaro zwlekał 44 godziny ze swoim powyborczym wystąpieniem, w którym nie przyznał się do porażki.

Początkowe sondaże po zamknięciu lokali stawiały na zwycięstwo urzędującego prezydenta. Oficjalne wyniki jednak przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść Luiza Inácio Lula da Silva, zwanego Lulą, byłego prezydenta Brazylii. Przewaga była niewielka, co uwidoczniło głęboki podział społeczeństwa. 49,1 proc. wybrało Bolsonaro, a 50,9 proc. Lulę.

Po tym, jak przegrana Bolsonaro stała się faktem, kraj zalała fala protestów zwolenników obecnego prezydenta. Liczne blokady dróg sparaliżowały kraj, wywołując czasowe braki dostaw paliw i żywności.

Długie zwlekanie Bolsonaro wywołało obawy i pytana o dalsze kroki prezydenta. Jako były wojskowy mógłby przeprowadzić zamach stanu. Spekulacje uciął, ogłaszając, że "jako prezydent i obywatel będzie nadal stosował się do postanowień naszej konstytucji". W wystąpieniu nie zawarł ani słowa gratulacji lub komentarza do wyników.

Swoich zwolenników prosił o niewywoływanie zniszczeń w kraju, ale "pokojowe protesty są zawsze mile widziane".

* Obawy związane z Jairem Bolsonaro dotyczyły wielu kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta, w których pozytywnie mówił o dyktaturach wojskowych w przeszłości rządzących krajem.

5. Wielki powrót Binjamina Netanjahu

Jerozolima, Izrael - 1.11

Partia Likud Binjamin Netanjahu wygrała wtorkowe wybory do Knesetu - izraelskiego parlamentu.

Wybory z 1 listopada to piąte w ciągu ostatnich czterech lat wybory parlamentarne, mimo że kadencja posłów twa właśnie 4 lata. Impas i szybki upadek rządowych koalicji kończący się wyborami spowodowany jest mnogością partii w Knesecie.

Małe reprezentacje licznych partii zmuszone były tworzyć koalicyjne rządy, które coraz bardziej dzieliły różnice poglądów. Przez ostatni rok, od ostatnich wyborów, w parlamencie było 13 partii.

Według sondaży exit polls Netanjahu zyskał 61 lub 62 dwa mandaty, co da mu niewielką, ale rządzącą większość.

* Kneset (pol. dosłownie: zgromadzenie)  liczy 120 miejsc, rządząca koalicja musi mieć więcej niż połowę mandatów.

6. Sprawca napadu na dom Pelosich z zarzutami

San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone - 1.11

David DePape włamał się do kalifornijskiego domu Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów. Mężczyzna nie zastał tam polityk, tylko jej męża, którego brutalnie pobił i uderzył za pomocą młotka. - David DePape usłyszał zarzuty w związku z brutalnym atakiem na pana Pelosiego. Obejmują one usiłowanie zabójstwa, włamanie do mieszkania, napaść z użyciem śmiercionośnej broni, znęcanie się nad osobami starszymi, przetrzymywanie osoby starszej, a także groźby pod adresem urzędnika publicznego i jego rodziny - ogłosiła we wtorek Brooke Jenkins, prokurator okręgowa.

Ujawniła też, że napastnik próbował porwać Nancy Pelosi. - DePape celowo włamał się do domu państwa Pelosi z zamiarem spotkania pani spikerki Pelosi. Włamał się przez tylne szklane drzwi rezydencji, rozbijając szybę. Oskarżony następnie udał się na piętro, gdzie znalazł, pana Pelosiego. Obudził go dopytując, gdzie teraz znajduje się jego żona - opisywała prokurator.

Paul Pelosi przebywa w szpitalu, jego stan jest stabilny.

* Nancy Pelosi - spikerka Izby Reprezentantów Stanów  Zjednoczonych, wywodzi się z Partii Demokratycznej. Przeciwna polityce Donalda Trumpa, 24 września 2019 ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie jego impeachmentu. Jej biuro zostało zdemolowane w czasie szturmu na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.