1. Polityka ze sportem na katarskich stadionach

Reklama

Doha, Katar - 20.11

22. Mistrzostwa Świata w piłce Nożnej odbywają się w Katarze. To pod wieloma względami bardzo wyjątkowa impreza.

Reklama

Po pierwsze to debiut mundialu jesienią. Pierwszy raz w historii rozgrywek impreza odbywa się poza miesiącami letnimi. Pozwala na to klimat kraju organizującego wydarzenie. Katar położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego i notuje właśnie typowe dla tej strefy temperatury - około 30 stopni.

Położenie Kataru również czyni go wyjątkowym. To pierwsza tego typu piłkarska impreza odbywająca się na Bliskim Wschodzie oraz pierwsza w kraju islamskim.

W tych oryginalnych okolicznościach o puchar walczą 32 drużyny. Po raz ostatni w takim składzie. W kolejnych rozgrywkach, z racji zmian organizacyjnych przeprowadzonych przez FIFA, weźmie udział już 48 reprezentacji.

Impreza jest rekordowa także pod względem kosztów. Władze Kataru miały wydać na przygotowanie nawet 200 mld dolarów. Dla porównania mistrzostwa w Rosji uważane za najdroższe do tej pory miały kosztować budżet państwa ok. 15 mld dolarów. Finansowo Katar przebił nawet, o wiele bardziej wymagające organizacyjnie, igrzyska olimpijskie.

Koszty są tak kolosalne, najprawdopodobniej z racji faktu, że Katar zbudował na mundial praktycznie wszystko od podstaw, poza stadionami, hotelami, obiektami dla turystów, powstała np. sieć metra. Wszystkie obiekty w przepychu i najnowszej technologii.

Rząd w Doha jest także krytykowany za stosunek do praw pracowników, w tym osób pracujących przy budowie infrastruktury. Katar jest monarchią absolutną rządzoną przez emirów. Obecnie panującym jest Tamim ibn Hamad Al Sani. Kraj nie ma parlamentu, a rząd powoływany jest przez emira. Dominuje islam, a w kraju obowiązuje religijna obyczajowość. Jej elementem jest nieuznawanie homoseksualizmu.

Tolerancja dla środowisk LGBT+ jest w krajach Zachodu normą. Z tej racji, w ramach protestu dla dyskryminacji tychże środowisk, m.in. kapitan niemieckiego zespołu miał nosić opaskę "One Love". Tęcza na ramieniu zawodników nie pojawiła się po zakazie FIFA, która odmówiła piłkarzom możliwości gry z takim emblematem. Niemiecka drużyna zdecydowała się więc, przed swoim pierwszym meczem na mundialu, wymownym gestem dłoni zasłonić usta.

Na jednoznaczny gest zdecydowała się też reprezentacja Iranu. Piłkarze przed rozpoczęciem swojego pierwszego meczu nie zaśpiewali państwowego hymnu. To wyraz wsparcia sportowców dla protestów w kraju.

Iran zmaga się z niesłabnącymi na sile protestami po śmierci 22-letniej Mashy Amini. Kobieta zmarła po interwencji policji obyczajowej. Irańczycy demonstrują przeciw zasadom religijnym oraz władzom krajowym i przywódcom islamskim.

Poza polityką zaskoczenie przyniósł sam sport. Legendarna i utytułowana Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską. To pierwsze takie zwycięstwo w historii Arabii. Kolejna doświadczona drużyna - Niemcy - przegrały zaś z Japonią.

2. Skazany na dożywocie wyjdzie na wolność

Kapsztad, Republika Południowej Afryki - 21.11

Janusz Waluś - Polak, skazany na dożywocie za morderstwo południowoafrykańskiego działacza komunistycznego Chrisa Haniego odzyska wolność.

Do mordu doszło 10 kwietnia 1993 roku. Lider partii komunistycznej RPA zginął z rąk Walusia na zlecenie lidera południowoafrykańskiej Partii Konserwatywnej Clive'a Derby-Lewisa, który podżegał do zbrodni oraz dostarczył broń.

Sąd w RPA skazał obu na karę śmierci. Po zniesieniu apartheidu, systemu segregacji rasowej, wyrok został zamieniony na dożywocie.

69-letni Waluś w ciągu 10 dni powinien wyjść na wolność.  Trybunał Konstytucyjny w RPA zadecydował o warunkowym zwolnieniu.

3. Zamieszanie w gnieździe

Waszyngton, USA - 21.11

Twitter - popularny na całym świecie portal społecznościowy został przejęty przez miliardera Elona Muska, właściciela m.in. SpaceX czy Tesli. Przejęty z falstartem, bo pierwsza próba wykupienia portalu nie udała się.

Twitter w rękach Muska wszedł w bardzo silne turbulencje. Jeszcze w październiku, po przejęciu spółki, zwolniony został prezes Twittera Parag Agrawal a sam Musk zajął jego miejsce. Dyrektor finansowy Ned Segal oraz odpowiadająca za kwestie polityczne i prawne Vijaya Gadde również zostali odprawieni przez nowego właściciela.

O ile roszady na kierowniczych stanowiskach uszłyby za zrozumiałe, tyleż narzucanie pracownikom niższych szczebli dosłownego ultimatum - albo ciężka praca tygodniami w nadgodzinach, albo odejście z firmy z trzymiesięczną odprawą - już nie. Firmę spotkała fala odejść.

W tym reklamodawców. Większość deklaruje tymczasowe wycofanie reklam z platformy, by "zobaczyć jak to się rozwinie", acz nie ma pewności, na ile to będzie faktycznie tymczasowe.

Wątpliwości firm zamieszczających w serwisie reklamy powoduje ryzyko pojawienia się treści firmy obok niezweryfikowanych lub wątpliwych jakościowo wpisów na Twitterze, co może spowodować reperkusje dla danego przedsiębiorstwa.

Odeszli wielcy. To m.in.  gigant amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego -  General Motors, właściciel marek takich jak Chevrolet i Cadillac, czy amerykański oddział Audi, wchodzący w skład niemieckiej Grupy Volkswagen. Reklam nie zamieszcza na razie też Mondelez, wytwórca produktów spożywczych, takich jak np. Oreo.

Co nie mogło się nie odbić na finansach Twittera. Według informacji agencji Reutera firma traci miliony dziennie.

Na Twittera nie wrócił też odblokowany Donald Trump. Konto byłego prezydenta od poniedziałku znów jest aktywne, ale to nie zachęciło Trumpa do rychłego powrotu na platformę. Rozwija swoją własną - Truth Social, na razie dostępna tylko w USA.

Donald Trump został zablokowany na Twitterze  8 stycznia 2021 roku, najpierw tymczasowo, a dzień później na stałe.

4. Cud na Jawie

Jawa, Indonezja - 21.11

Pięcioletni chłopiec został wydobyty spod gruzów, po trzech dniach od trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło indonezyjską Jawę w poniedziałek. 
Chłopiec leżał obok ciała swojej babci. Katastrofy nie przeżyli także rodzice chłopca, których ciała odnaleziono wcześniej. Łącznie w wyniku trzęsienia ziemi o sile 5,6 stopnia w skali Richtera zginęło 271 osób. Rannych jest ponad 1000 osób. 

Najbardziej poszkodowane zostało miasto Cianjur, położone 75 km od stolicy, Dżakarty. Kraj do środy nawiedziło ponad 170 wstrząsów wtórnych, najsilniejszy miał aż 3,9 stopni.

Indonezja położona jest w pobliżu linii uskoków. Jest jednym z krajów najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi na świecie. 

4. Ameryka w drodze

Waszyngton, USA - 24.11

Świąteczny weekend w USA. 24 listopada przypada Święto Dziękczynienia, tradycyjnie rodzinne święto mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To też czas największych w ciągu roku podróży i powrotów do domów. 

- W tej chwili jesteśmy w środku szczytu podróży w Święto Dziękczynienia. Od dziś do jutra, w przeddzień święta, każdego dnia przez lotnisko w Los Angeles (LAX) będzie przechodzić około 200 000 osób. Naszym najbardziej ruchliwym dniem będzie ten, w którym wszyscy zaczną wracać, czyli niedziela po Święcie Dziękczynienia. Tego dnia możemy spodziewać się, że z lotniska skorzysta około 215 000 osób - powiedziała Victoria Spilabotte, specjalista ds. informacji publicznej LAX.

Dwie z największych amerykańskich ogólnokrajowych linii lotniczych, Delta Air Lines oraz United Airlines szacują, że z ich połączeń skorzysta od 5 do 6 milionów pasażerów w ciągu tylko półtora tygodnia, od 18 do 30 listopada - sezonie urlopowym z okazji Święta Dziękczynienia. 


Takie założenia przewyższają statystyki linii lotniczych sprzed pandemii, czyli z 2019 roku. Oznacza to też, że Amerykanie wracają do "podróżniczej normy" i podróżują tak samo chętnie, jak przed pojawieniem się koronawirusa. 


Relatywnie tanie i posiadające bogatą  siatkę połączeń - linie lotnicze - cieszą się największą popularnością jako środek dalekich podróży po kraju. Znaczenie ma przede wszystkim czas i odległości. 


Największe linie lotnicze na świecie, pod względem liczby przewożonych pasażerów to właśnie linie z USA. Zajmują pierwsze cztery lokaty, kolejno to American Airlines - słynne "AA", Delta Air Lines,  Southwest Airlines i United Airlines.