Reklama

Odwiedziłam krakowskie targi ślubne zorganizowane na Tauron Arenie. Można śmiało przyznać, że stały się już tradycją, która przyciąga coraz większą widownię. Oprócz tego zdradzę, jaki jest przybliżony koszt wesela 2023. Czy inflacja sprawi, że wiele par zrezygnuje z wystawnych przyjęć? Lub zdecydują się na zupełnie inne rozwiązanie? Na to pytanie powinny odpowiedzieć sobie młode pary.

Dla kogo przeznaczone są targi ślubne?

Ideą wydarzenia jest możliwość zaprezentowania różnych firm branży ślubnej. Wśród usługodawców obecni są właściciele restauracji, sali weselnych czy filmowcy. Targi ślubne kierowane są głównie do par młodych, które szukają inspiracji. W tym miejscu mogą zobaczyć dekoracje weselne czy wybrać odpowiednie menu. Warto również zrobić przegląd garniturów męskich czy sukien ślubnych. Na jednym ze stanowisk znaleźć można było wiele pięknych kreacji, o które podpytałam nieco więcej.

Reklama

To stoisko firmy rodzinnej, działającej na rynku ślubnym od czterech lat. Sklep firmowy znajduje się w centrum Krakowa - Współpracujemy z młodymi projektantami, mamy również własne kreacje - mówi właścicielka salonu. Z pewnością każda panna młoda znajdzie coś dla siebie.

Wśród kreacji dominują te w odcieniu pudrowego różu, beżu. Kobiety planujące stanąć na ślubnym kobiercu wybierają coraz bardziej odważne kreacje. - Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że matki panien młodych namawiają na suknie w kolorze tradycyjnej bieli. Wynika to z tego, że odcień ten jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji ślubnej. To kwestia bardzo indywidualna: koloru, modelu, a także dodatków - podkreśla właścicielka salonu sukien ślubnych. - Najważniejsze jest to, aby klientka czuła się w kreacji jak najlepiej - dodaje.

Zgodnie z tradycją, pan młody nie powinien widzieć przyszłej żony w sukni przed ślubem. Dlatego też podczas mierzenia paniom najczęściej towarzyszą mamy, koleżanki lub świadkowe. To wzruszające chwile, które są warte zapamiętania.

Z jakimi kosztami muszą liczyć para młoda?

Tegoroczny koszt wesela znacznie przeważa budżet wielu par decydujących się na ślub. Część z nich nie może liczyć na wsparcie finansowe rodziców. Jak zatem plasują się ceny branży ślubnej w 2023 roku?

·        Średni koszt talerzyka zaczyna się od 250 złotych w górę.

·        Fotograf i kamerzysta to wydatek w przedziale od 3 do 10 tysięcy złotych.

·        Koszt zespołu muzycznego lub DJ-a waha się między 5-10 tysięcy złotych.

·        Cena nowej sukni z salonu zaczyna się od 3 tysięcy złotych. Natomiast garnituru to około 700 złotych.

·        Opłaty związane z ceremonią kościelną to około 600-1000 złotych.

·        Dekoracja i kwiaty to około 2000-5000 złotych.

Jest to tylko część wydatków związanych z weselem, co ściśle połączone jest z szybującymi w górę cenami. Do wyżej wymienionych opłat trzeba doliczyć fryzjera i kosmetyczkę, alkohol czy auto do ślubu. Decydując się na pełen pakiet weselny, nowożeńcy muszą liczyć się z wydatkiem około 60 tysięcy (zapraszając około 100 gości). Część par rezygnuje z dodatkowych atrakcji dla gości czy części pozycji w menu. Wolą tę kwotę przeznaczyć na wkład własny lub podróż poślubną. Od czasu pandemii dużą popularnością cieszą się wesela w plenerze lub obiad w restauracji. To znacząco odciąża budżet nowożeńców, którzy mogą spokojnie zasnąć.

Czy warto inwestować w branżę ślubną?

Biznes związany z branżą ślubną jest z pewnością opłacalny. Chociaż koszty całej ceremonii sprawiają, że wiele par rezygnuje z wystawnych przyjęć. Mimo to na targach spotkałam wiele młodych ludzi, którzy świetnie odnajdują się w branży ślubnej. Część z nich swoją pracę może wykonywać w domu. Dotyczy to szczególnie rękodzieł: ozdób z makramy czy ręcznie zdobionych zaproszenia. Inni wybierają kulinarną drogę, serwując pyszne wypieki i bogato zdobione torty. To biznes zahaczający również o usługi realizowane przez wizażystów, stylistów, fryzjerów, florystów i wielu innych.

Oczekiwana młodych par z roku na rok rosną. To oznacza, że walka o uwagę klienta staje się prawdziwym wyzwaniem. Z pewnością liczy się pomysł na siebie i profesjonalne portfolio. To ważny punkt, gdyż ofert na rynku jest coraz więcej. Bez względu na rodzaj usług ślubnych trzeba zadbać o przyciągającą stronę internetową. Wiele osób woli sprawy organizacyjne załatwiać bez wychodzenia z domu. Oczywiście prezentowanie swojego biznesu na dedykowanych wydarzeniach jest równie istotne.

Co można zobaczyć na targach ślubnych?

Na targach ślubnych zobaczyłam również wiele innych ciekawych stoisk. Do najciekawszych należały te z obrączkami, słodkimi wypiekami czy albumami z sesji ślubnych. Dotarłam również do punktu z zaproszeniami. Wybranie odpowiednich, to przedsmak ślubnych wrażeń. Oczekiwanie na wielki dzień staje się bardziej ekscytujące dla zaproszonych gości. Zdecydowałam, że wypytam ich autorkę o idee i pomysł na biznes. Jak się okazało, właścicielka stoiska na swój ślub dostała pomylone zaproszenia i potrzebowała nowych na szybko. Wraz z przyszłym mężem zdecydowała o tym, że sami podejmą się wyzwania - Potem znajomi pytali, czy im też zrobimy nowe. Po czasie wykonywałam już zaproszenia ślubne dla wszystkich znajomych wkoło - tłumaczy kobieta. Taki ciąg wydarzeń przyczynił się do otworzenia własnej działalności. Jak podkreśla właściciela, państwo młodzi wybierają klasyczne wzory zaproszeń. Często widoczne są na nich złocenia, dodatki z laków czy szyfonowe wstążki. Mając na uwadze kolorystykę, to znacząco dominuje pudrowy róż, a także zgaszona zieleń. Na gości targów ślubnych czekały również prezentacje zespołów muzycznych i pięknych samochodów. Nie zabrakło też pokazu mody ślubnej, a także konkursów czy rabatów udzielanych przez wystawców na różne usługi.

Zaskakujące chwile targów ślubnych

Na obejście wszystkich stoisk warto poświęcić około dwóch godzin. Oczywiście wszystko uzależnione jest od wielkości wydarzenia. Miłym prezentem jest zgrabna torba, której zawartość pozwala na przechowywanie ulotek i upominków od wystawców. Na cukierniczych stoiskach można liczyć na mały poczęstunek. To przyjemny i słodki dodatek do targów ślubnych, które z całego serca polecam. Organizatorzy z pewnością nie zawiedli, a nawet najbardziej wybredne pary, wybrały usługi idealnie pasujące do ich wizji wielkiego dnia.